Tag Archives: Paper 2

Primary 2 January Review 1

P2-Jan-Review 1

Ans:

1–  2

2–  2

2 hundreds = 200

3 tens 6 ones = 36

200 – 36 = 164

 

3–  2

4–  4

5–  2

5 hundreds 2 tens = 520

3 hundreds 1 ten 4 ones = 314

520 – 314 = 206

 

6–  1

7–  1

8–  3

700 – 500 = 200 = 20 tens

Continue reading

Primary 6 Algebra Level 3 Ex 3

P6-Algebra-L3-Ex3

Ans:

1–  (20 + 5n) cm

1st piece –>  1u

2nd piece –>  2u

3u –>  60 cm

1u –>  20 cm (1st piece)

20 cm + 5 cm = (20 + 5n) cm

 

2–  96z cm

Length of longest side –>  24× 2 = 48cm

24+ 24+ 4896z cm

 

3–  $(5 – 0.50d)

Cost of 5 pencils –>  $0.50 × = $0.50d

$5 – $0.50$(5 – 0.50d)

 

4–  a–>  (8+ 10) sweets ,   b –>  (20 + 10)/3 sweets 

Number of sweets Rebecca had –>  4f × 2 = 8sweets

Number of sweets Tanya had –>  (8 + 10)  ———– (a)

Total number of sweets –>  4f + 8f + 8+ 10 = (20 + 10)

(20+ 10) ÷ 3 = (20+ 10)/3 sweets  ————–(b)

 

5–  a –>  $(– 16)/2 ,   b –>  $34

2u –>  $(y – $16)

1u  (sandals) –>  $(y – 16)/2    ———— (a)

Cost of sandals ->  $(52-16)/2 = $18

$18 + $16 = $34   —————–(b)

Continue reading

Primary 6 August Problem Sums 9

P6-PSP-Aug-Ex 9

Ans:

1– 28 cm

Square numbers are 1, 4, 9, 16, 25, 36, 49, 64, 81, etc …

The two possible square numbers that add to 74 are 25 and 49

5 cm × 5 cm = 25 cm²

7 cm × 7 cm = 49 cm²

7 cm × 4 = 28 cm

 

2–  355 more marbles

Number of boys –>  3 + 5 = 8

Units of marbles each girl received –>  1u

Units of marbles each boy received –>  1u + 30

Total received by the 8 children –>  1u × 3 + (1u + 30) × 5 = 8u + 150

8u + 150 marbles ->  570 marbles

8u –>  570 – 150 = 420 marbles

1u –>  102.5 marbles

(5u + 150) – 3u = 2u + 150

(102.5 × 2) + 150 = 355 more marbles

 

3–  $71.50

7 durians + 10 mangoes –>  $57

[1 durian + 1 mango –>  $7.50] × 7
–>  7 durians + 7 mangoes –>  $52.50

Therefore, $57 – $52.50 = $4.50 –>  3 mangoes

1 mango–>  $4.50/ 3 = $1.50

1 durian –>  $7.50 – $1.50 = $6

4 durians + 3 mangoes –>  $6 × 4+ $1.50 × 3 = $28.50

$100 – $28.50 = $71.50

 

4–  15 : 6 : 10

Red   :  Blue                      Blue   :   Purple
5      :     2                             3      :      5

–>  15    :     6                             6      :    10

Red   :   Blue   :   Purple
15   :    6    :   10

 

5–  56 cm

Height of water level at first –>  5/8 × 64 cm = 40 cm

1600 cm³ ÷ (10 × 10) cm² = 16 cm

16 cm + 40 cm = 56 cm

 

6–  200 cookies

[Constant Difference]

At first:

Joanna –>  250 cookies

Sharon ->  350 cookies

In the end –>        Joanna  :  Sharon
3       :         5

2u –>  100

1u –>  50

8u –>  50 × 8 = 400 cookies left

600 – 400 = 200 cookies

 

7–  $13.50

5 small towels + 6 big towels –>  $34.50

6 small towels + 5 bog towels –>  $34.50 – $4 = $31.50

11 small towels + 11 big towels –>  $34.50 + $31.50 = $66

1 small towel + 1 big towel –> $66/ 11 = $6

5 small towels + 5 big towels –>  $6 × 5 = $30

1 big towel –> $34.50 – $30 = $4.50

$4.50 × 3 = $13.50

Continue reading

Primary 6 Prelims Revision 9

P6-Prelims-Ex 9

Ans:

1– $45

Julian –>  1u

Frederick –>  2u

Marcus –>  6u

5u –> $25

1u –>  $5

$5 × 9u = $45

 

2–  16 more tricycles

Assume all are tricycles –> 56 × 3 = 168 wheels

168 – 148 = 20 wheels extra

Each bicycle has 1 lesser wheel than each tricycle.

Therefore, 20 ÷ 1 = 20 bicycles

56 – 20 00= 36 tricycles

36 – 20 = 16 more tricycles than bicycles

 

3–  $44

4–  22.5 km/h faster

Marcus’ speed –>  270 /4 = 67.5 km/h

Marcus’ new speed –>  270/3 = 90 km/h

90 km/h – 67.5 km/h = 22.5 km/h faster

 

5–  396 boys

Girls –>  1u × 5 = 5u

Boys –>  (1u + 16) × 3 = 3u + 48

8u + 48 –>  976 pupils

8u –>  928

1u –>  116

116 × 3 + 48 = 396 boys

 

6–  $2945

7 handbags + 5 watches = 3 handbags + 11 watches

7 handbags – 3 handbags = 11 watches – 5 watches

4 handbags = 6 watches

6 watches –>  $285 × 4 = $1140

1 watch –>  $1140 ÷ 6 = $190

$285 × 7 + $190 × 5 = $2945

 

7–  300 stickers

Maxwell –> 100%

Jeanetter –>  120%

20/100 × 120% = 24%

120%  – 24% = 96% left

96% –>  288 stickers

1% — 3 stickers

3 × 100 = 300 stickers

 

8–  153 cm

17 + 13 = 30 cm – 3 pieces

1 piece –>  10 cm

14 × 10 cm + 13 cm = 153 cm

Continue reading

Primary 6 Prelims Revision 3

P6-Prelims-Ex 3

Ans:

1–  3 : 12 : 17

2–  4.95 cm

Length of the tank –>  180 cm³ ÷ 12 edges = 15 cm

33/100 × 15% = 4.95 cm

 

3–  100 balls

Total units of balls –>  5u + 4u = 9u

Units of balls in each bag in the end –>  9u/2 = 4.5u

5u – 4.5u = 0.5u —>  10 balls

1u –>  10 × 2 = 20 balls

20 × 5u = 100 balls

 

4–  540 km

5–  $24

1 blouse –>  1u

1 pair of jeans –>  1u + $12

3 pairs of jeans + 4 blouses –>  (1u + $12) × 3 + 4u = 7u + $36

7u + $36 ->  $204

7u –>  $204 – $36 = $168

1u –>  $24

 

6–  891 beads

Red : Blue + Green
4   :      5

Blue : Green
3    :    8     –>  11u

Adjust the units for the blue and green beads such that they are the same in both cases.

Common multiple of 5 and 11 is 55u

Therefore,

Red  :  Blue + Green
44   :      55

Blue  :  Green
15   :  40

Red  :  Blue  :  Green
44 :    15   :      40

44u – 40u = 4u –>  36 beads

1u –>  9 beads

44u + 55u = 99u —->  9 beads × 99 = 891 beads

Continue reading

Primary 6 SA1 Revision 12

P6-SA1-Ex 12

Ans:

1–  175

2–  $43.50

70% of the price –>  $101.50

30% –>  $101.50/70 × 30 = $43.50

 

3–  (3+ 6) kg

Alan’s mass ->  (+ 3) kg

Nicholas’ mass ->  (m + 3) – 2 = (+ 1) kg

Brett’s mass ->  (+ 1) + 1 = (+ 2) kg

(m + 3) + (+ 1) + (+ 2) = (3+ 6) kg

 

4–  195 km

1  1/2 h× 80 km/h = 120 km

45/60 h × 100 km/h = 75 kg

120 km + 75 km = 195 km

 

5–  $6441.60

Earnings in January –>  122/100 × $6000 = $7320

Earnings in February –>  88/100 × $7320 = $6441.60

 

6–  30 people

Fraction of men  –>  30/100 = 3/10 = 9/30

Fraction of men if 10 women alighted –>  45/100 = 9/20

Women –>  30u – 9u = 21u

20u – 9u = 11u

10u –>  10 women

30 u –>  30 people

Continue reading

Primary 2 Whole Numbers Level 3 Ex 1

P2-Whole Numbers-L3-Ex 1

Ans:

1–  241 marbles

2–  538 stamps

Number of stamps Irene has –>  325 – 112 = 213

325 + 213 = 538 stamps

 

3–  202 marbles

4–  40 pupils

5-  30 apples

Number of apples in each basket –>  2 + 3 = 5

5 × 6 = 30 apples

Continue reading

Primary 5 October Problem Sums 5

P5-PSP-Oct-Ex5

Ans:

1–  $6588

2–  2400 cm³

Amount of water at first –>  4/5 × 30 cm × 20 cm × 30 cm = 14 400 cm³

Amount of water in the end –>  2/3 × 30 cm × 20 cm × 30 cm = 12 000 cm³

14 400 cm³ – 12 000 cm³ = 2400 cm³

 

3–  38 marbles

Qn 3

2u –>  96 – 60 = 36

Barry –>  36 ÷ 2 = 18 marbles

Joe –>  60 – 18 = 42 marbles

Tom –>  18 × 3 = 54 marbles

Total –> 54 + 42 + 18= 114 marbles

114 ÷ 3 = 38 marbles

 

4–  Cup Y —  160 ml    ,   Cup Z —  60 ml

Y   :   Z
8   :    3

8u + 3 = 11u

11u ÷ 2 = 5.5u

8u – 5.5u = 2.5u

2.5u –>  50 ml

1u –>  20 ml

Cup Y –>  20 ml × 8u = 160 ml

Cup Z –>  20 ml × 3 = 60 ml

 

5–  $651.80

Qn 5

2u –>  $1505 – $201.40 = $1303.60

$1303.60 ÷ 2 = $651.80

 

6–  $15.50

Qn 6

 

2u–  $108 – $71 = $37

1u —  $18.50

Megan –> $18.50 × 3 = $55.50

$71 – $55.50 = $15.50

Continue reading

Primary 3 Fractions Level 1 Ex 1

P3-Fractions-L1-Ex1

Ans:

1–  4

2–  2

3–  4

4/16 = 1/4

 

4–  1

5–  3

6–  2

7–  1

Total number of daisies –>  2 + 3 + 4 = 9

3/9 = 1/3 

Continue reading

Primary 6 July Problem Sums 6

P6-July-PSP-Ex 6

Ans:

1–  $800

Fraction of money spent on food and shoes –>  1/4 + 1/5 = 9/20

20/20 – 9/20 = 11/20

11u –>  $340 + $100 = $440

1u –>  $40

20u –>  $40 ×  20 = $800

 

2–  14 cookies

Muffins   :   Cookies

At first  ——>           [   5             :         6   ]  ×  2

In the end   ——>    [   2             :        1  ]  × 5

[Make the units of muffins at first and in the end the same]

Muffins   :   Cookies

At first  ———>             10          :         12

In the end  ——->           10          :         5

12u –>  24 cookies

1u –>  2 cookies

5u –>  10 cookies left

24 – 10 = 14 cookies 

 

3–  Joseph spent more by $2000

3/5 of Terry’s money is equal to 1/3 of Joseph’s money.

[Make the numerator common]

3/5 of Terry’s is equal to  3/9 of Joseph’s.

Terry   :   Joseph
5         :        9

14u –>  $7000

1u –>  $500

Amount Terry spent –>  $500 × 5 = $2500

Amount Joseph spent –>  $500 × 9 = $4500

$4500 – $2500 = $2000

Continue reading