Tag Archives: Level 3

Primary 2 Whole Numbers Level 3 Ex 2

P2-Whole Numbers-L3-Ex 2

Ans:

1–  8 markers

 

2–  8 stamps

3–  569 stickers

4–  776 stamps

5–  40 pupils

Qn 5

Number of girls –> 30 ÷ 3 = 10

30 + 10 = 40 pupils

 

6–  9 beads

Total number of beads they had –>  76 + 45 = 121

130 – 121 = 9 beads

 

7–  720 stickers

Number of stickers Tanya has –>  341 + 38 = 379

379 + 341 = 720 stickers

 

8–  537 stamps

Primary 2 Whole Numbers Level 3 Ex 1

P2-Whole Numbers-L3-Ex 1

Ans:

1–  241 marbles

2–  538 stamps

Number of stamps Irene has –>  325 – 112 = 213

325 + 213 = 538 stamps

 

3–  202 marbles

4–  40 pupils

5-  30 apples

Number of apples in each basket –>  2 + 3 = 5

5 × 6 = 30 apples

Continue reading

Primary 3 Whole Numbers Level 3 Ex 4

P3-Whole Numbers-L3-Ex 4

Ans:

1–  4200 beads

Qn 1

Number of beads Jennifer has –>  1866 + 468 = 2334

2334 + 1866 = 4200 beads

 

2–  195 steps

3–  67 cookies

4–  a –>  1277 men   ,   b ->  1085 more men

Number of men who participated –>  1277 – 89 = 1188

Number of women who participated –>  123 – 20 = 103

1188 – 103 =1085 more men 

 

5–  5460 stickers 

Number of months from February to October –>  9

9 × 20 = 180 more than January

5280 + 180 = 5460 stickers

 

6–  $712

Total amount of money Melody and Lisa have –>  $2835 + $4259 = $7094

Amount of money each of them has in the end –>  $7094 ÷ 2 = $3547

$4259 – $3547 = $712

Continue reading

Primary 5 Volume Level 3 Ex 2

P5-Volume-L3-Ex 2

Ans:

1–  32 768 cm³ 32.768 l

3/4 – 5/8 = 1/8 poured out

1/8 × 64 cm × 64 cm × 64 cm = 32 768 cm³ / 32.768 l

 

2–  16 800 cm³16.8 l

3–  300 ml

4/5 – 1/2 = 3/10 filled

3/10 × 10 cm × 10 cm × 10 cm = 300 cm³ = 300 ml

 

4–  720 ml

8 cm – 5 cm = 3 cm

Amount of water poured out –>  40 cm × 30 cm × 3 cm = 3600 cm³

3600 cm³ ÷ 5 = 720 cm³ = 720 ml

 

5–  25 cm

Length   :   Breadth
4        :        1

4u – 1u = 3u

3u –>  6 cm

1u –>  2 cm –>  breadth

Length –>  2 cm × 4 = 8 cm

Base area –>  2 cm × 8 cm = 16 cm²

400 ÷ 16 = 25 cm

 

6–  17.5 cm

1600 cm³ ÷ 640 cm² = 2.5 cm

2.5 cm + 15 cm = 17.5 cm

Continue reading

Primary 5 Average Level 3 Ex 4

P5-Average-L3-Ex4

Ans:

1–  432 more stamps

Total number of stamps Jamie and Patrick had ->  360 × 2 = 720

Patrick ->  1u

Jamie -> 4u

5u –>  720 stamps

1u –>  144 stamps

4u – 1u = 3u

3 × 144 = 432 more stamps

 

2–  71.5 kg

Total mass of 3 boys if they weigh as much as Derek –>  75 × 3 + 12 + 9 = 246 kg

Derek’s mass  –>  246 kg ÷ 3 = 82 kg

Joe’s actual mass ->    82 kg – 12 kg = 70 kg

Ron’s actual mass ->  82 kg – 9 kg = 73 kg

Average mass of Joe and Ron –>  (70 + 73) ÷ 2 =  71.5 kg

3–  5.8 m

Total mass of the pole, plank and rod –>  4.8 m × 3 = 14.4 m

Rod –>  1u

Pole –>  2u

Plank –>  2u + 0.4 m

5u +  0.4 m ->  14.4 m

5u –>  14.4 m – 0.4 m = 14 m

Rod  –>  14 m ÷ 5 = 2.8 m

Pole –>  2.8 m × 2 = 5.6 m

Plank –>  2.8 m × 2 + 0.4 = 6 m

Average length of pole and plank –>  (5.6 m + 6 m ) ÷ 2 = 5.8 m

Continue reading

Primary 6 Circles Level 3 Ex 1

P6-Circles-L3-Ex 1

Ans:

1–  1152 m

Perimeter of each semicircle–>  1/2 × 22/7 × 28 = 44 m

2 semicircles –>  44 × 2 = 88 m

Total perimeter of track –>  100 + 100 + 88 = 288 m

4 rounds –>  288 m × 4 = 1152 m

 

2–  Area ->  87.5 cm² , Perimeter –>  39 cm
Area of square –>  7 cm × 7 cm = 49 cm²

Area of quadrant –>  1/4 ×22/7 × 7 × 7 = 38.5 cm²

Area of figure –>  49 cm² + 38.5 cm² = 87.5 cm²

Perimeter of quadrant –>  1/4 × 22/7 × 14 cm = 11 cm

Perimeter of figure –>  11 cm + 4 × 7 cm = 39 cm

 

3–  34 circles
Qn 3

 

 

 

 

 

Length ->  69 cm ÷ 4 ≈ 17

Breadth -> 9 cm÷ 4 ≈ 2

17 × 2 = 34 circles 

Continue reading

Primary 4 February Problem Sums 5

P4-PSP-Feb-Ex5

Ans:

1–  417 coconut trees

2–  22 beads

3–  4 kg

4–  686 tarts

5–  5278 paper clips

6–  $16

7–  1372 carnations

8–  91 erasers

9–  $8

10–  $66

11–  a ->  491 stamps ,   b ->  1380 stamps

12–  750 cupcakes

13–  $155

14–  39 stamps

15–  72 erasers

16–  72 marbles

Primary 4 Fractions Level 3 Ex 5

P4-Fractions-L3-Ex5

Ans:

1– 90   3/10 kg

2–  a ->  100 Malay books  ,   b ->  5/16

3–  Benson ->  $207  ,   Jacob ->  $161

4–  42   1/6 years old

5–  10 m

6–  a ->  70 steak knives  ,   b ->  56 more

7–  $306

8–  a ->  120 pencils  ,   b ->  75 pencils

9–  300 apples

10–  272 balls

11–  a ->  40 green chairs  ,  b ->  60 blue chairs

12–  a ->  135 participants  ,   b ->  2/3

13–  50 beads

Primary 4 Fractions Level 3 Ex 4

P4-Fractions-L3-Ex4

Ans:

1–  5/8

2–  32 birds

3–  3144 pens

4–  13   5/6 kg

5–  100 apples

6–  495 marbles

7–  100 students

8–  60 books

9–  500 kg

10–  $12.50

11–  3   1/5 m

12–  a ->  240 red beads  ,   b ->  8 white beads

13–  55 cards

14–  80 pies

Primary 3 Whole Numbers Level 3 Ex 3

P3-Whole Numbers-L3-Ex3

Ans:

1–  4579 more red pens

2–  315 pupils

3–  13 trays

4–  200 cookies

5–  483 fewer boys

6–  946 books

7–  37 passengers

8–  9 packets

9–  13 trips

10–  30 bicycles

11–  a ->  99 blue beads  ,   b ->  198 more red beads

12–   $19

13–  96 years

14–  1093 people