Peace For Paris

PrayforParis

 

 

 

 

One of my closest friends is living with her family in Paris. Just wanna let her know my thoughts and prayers are with her and everyone in Paris. I hope her sister’s husband, who is a fire-fighter, will come home safe.

Stay safe Anne-Laure!

Primary 3 January Review 3

P3-Jan-Review 3

Ans:

1–  2

2–  3

3–  3

4–  3

5–  4

6–  1

7–  4

8–  3

9–  4

Number of girls in the class ->  24 + 5 = 29

29 + 24 = 53 pupils

Continue reading

Primary 6 Algebra Level 1 Ex 5

P6-Algebra-L1-Ex 5

Ans:

1–  3

2–  4

3–  2

4–  4

Length of rectangle –>  (z+ 7) cm

z + z + 7 + z + z+ 7 = (4z + 14) cm

 

5–  1

6–  2

4 pencils –>  n cents

20 pencils ->  n¢× 5 = 5¢

5n cents – $1 = (5n – 100) cents

Continue reading

Primary 3 SA2 Revision 7

P3-SA2-Ex 7

Ans:

1–  2

2–  4

3–  4

4–  1

5–  2

6 + 12 + 18 + 24 = 60

60 ÷ 6 = 10

Continue reading

Primary 6 August Problem Sums 9

P6-PSP-Aug-Ex 9

Ans:

1– 28 cm

Square numbers are 1, 4, 9, 16, 25, 36, 49, 64, 81, etc …

The two possible square numbers that add to 74 are 25 and 49

5 cm × 5 cm = 25 cm²

7 cm × 7 cm = 49 cm²

7 cm × 4 = 28 cm

 

2–  355 more marbles

Number of boys –>  3 + 5 = 8

Units of marbles each girl received –>  1u

Units of marbles each boy received –>  1u + 30

Total received by the 8 children –>  1u × 3 + (1u + 30) × 5 = 8u + 150

8u + 150 marbles ->  570 marbles

8u –>  570 – 150 = 420 marbles

1u –>  102.5 marbles

(5u + 150) – 3u = 2u + 150

(102.5 × 2) + 150 = 355 more marbles

 

3–  $71.50

7 durians + 10 mangoes –>  $57

[1 durian + 1 mango –>  $7.50] × 7
–>  7 durians + 7 mangoes –>  $52.50

Therefore, $57 – $52.50 = $4.50 –>  3 mangoes

1 mango–>  $4.50/ 3 = $1.50

1 durian –>  $7.50 – $1.50 = $6

4 durians + 3 mangoes –>  $6 × 4+ $1.50 × 3 = $28.50

$100 – $28.50 = $71.50

 

4–  15 : 6 : 10

Red   :  Blue                      Blue   :   Purple
5      :     2                             3      :      5

–>  15    :     6                             6      :    10

Red   :   Blue   :   Purple
15   :    6    :   10

 

5–  56 cm

Height of water level at first –>  5/8 × 64 cm = 40 cm

1600 cm³ ÷ (10 × 10) cm² = 16 cm

16 cm + 40 cm = 56 cm

 

6–  200 cookies

[Constant Difference]

At first:

Joanna –>  250 cookies

Sharon ->  350 cookies

In the end –>        Joanna  :  Sharon
3       :         5

2u –>  100

1u –>  50

8u –>  50 × 8 = 400 cookies left

600 – 400 = 200 cookies

 

7–  $13.50

5 small towels + 6 big towels –>  $34.50

6 small towels + 5 bog towels –>  $34.50 – $4 = $31.50

11 small towels + 11 big towels –>  $34.50 + $31.50 = $66

1 small towel + 1 big towel –> $66/ 11 = $6

5 small towels + 5 big towels –>  $6 × 5 = $30

1 big towel –> $34.50 – $30 = $4.50

$4.50 × 3 = $13.50

Continue reading

Primary 5 CA2 Revision 1

P5-CA2-Ex 1

Ans:

1–  3

2–  1

3–  2

Area of square –>  8 cm × 10 cm = 80 cm²

Base of triangle –>  14 cm – 8 cm = 6 cm

Area of triangle –>  1/2 × 6 cm × 10 cm = 30 cm

80 cm + 30 cm = 110 cm²

 

4–  3

5–  2

1 hour –> 60 min × 60 = 3600 sec

3600/100 = 36 sets of 100 seconds

36 × 10 = 360 lollipops

 

6–  2

11.00 a.m. to 12 p.m. –>  $2

12 p.m. to 2.30 p.m. –>  2.5 hours ≈ 3 hours –> 3 × $1 = $3

$3 + $2 = $5

Continue reading

Primary 4 CA2 Revision 3

P4-CA2-Ex 3

Ans:

1–  376 women
Qn 1

 
11u –>  2068

1u –>  188

188 × 2 = 376 women

 

2–  $49

Cost of 25 crates of apples –>  $58 × 25 = $1450

Cost of 3 crates of oranges —  $1597 – $1450 = $147

$147 ÷ 3 = $49

 

3–  $17

Cost of 6.5 kg of prawns –>  $24 × 6.5 kg = $156

Cost of 2 kg of fish –>  $190 – $156 = $34

$34 ÷ 2 = $17 

Continue reading

Primary 4 CA2 Revision 2

P4-CA2-Ex 2

Ans:

1– 152.35

2–  2  1/4

3–  15 013

4–  22   1/50

5–  See below

Qn 5

 

 

 

 

Continue reading

Primary 4 CA2 Revision 1

P4-CA2-Ex 1

Ans:

1–  3

2–  4

3–  3

4– 4

5–  2

29/50 + 7/100
= 58/100 + 7/100 = 65/100 = 0.65

 

6–  3

7–  1

1/3 ≈ 0.333

0.33 = 0.330

0.330 is smaller than 0.333

Continue reading

Primary 3 August Review 1

P3-Aug-Review 1

Ans:

1– 3

2–  4

3– 2

4–  3

5–  3

6–  3

The clock shows 6.20 p.m..

15 minutes before 6.20 p.m. –>  6.05 p.m.

 

7–  1

Original length of string ->  2 m 27 cm -> 227 cm

227 cm – 78 cm = 149 cm

Continue reading